"Задоволення від життя черпається з наших зустрічей з новим, а тому немає більшого щастя, ніж постійно змінювати свої горизонти, зустрічаючи кожен новий день під іншим сонцем". (Джон Кракауер)


середу, 15 січня 2020 р.


                                 ТИЖДЕНЬ ГЕОГРАФІЇ У ШКОЛІ
Одним із шляхів підвищення інтересу учнів до вивчення географії є позакласна робота. До того ж добре організована, цікава, різноманітна позакласна робота з предмету – це один із найефективніших засобів пробудження й підтримки в учнів інтересу до географії. Велику допомогу в досягненні цієї мети надає тиждень географії та природознавства. Під час його проведення діти збагачують знання, розширюють свій кругозір, проявляють ініціативу й самостійність, розвивають індивідуальні здібності, вчаться відстоювати свою точку зору.
З 02.12 по 06.12 в загальноосвітній школі I-III ступенів с. Василівка було проведено тиждень географії та природознавства. Методика його проведення полягала в організації заходів, що носили інформаційний та змагальний характер. Кожен день тематичного тижня був спланований і насичений різноманітними формами роботи - це виставка стінгазет "Географічний калейдоскоп", інтелектуально-розважальна гра "Географічний футбол", вікторини "Географія кохання" та "Мандрівка в країну "Кросвордію"", гра "Прапори світу", квест "Подорожуй разом з нами". Для наймолодших учасників, учнів 5 класу було організовано усний журнал "Вода - джерело життя". А на базі учнів 8 класу проведено відкритий урок "Кліматотвірні чинники". Всі учасники заходів мали можливість поринути у багатогранний світ природи України та  світу.
Метою заходів було: розвивати логічне мислення, інтерес до географії як науки; вчитися працювати в команді;  розширити географічний світогляд; виховувати любов до природи Землі, почуття гідності за рідну країну.







"Кліматотвірні чинники"        8 клас
Мета: активізувати знання про клімат та кліматотвірні чинники; розвивати вміння роботи з кліматичними картами; виховувати повагу до професії кліматолога
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
1.  Організаційний момент
2.  Мотивація
 У світі побутує думка про те, що існує 2 типи людей, 2 типи мислення: "Людина сходу" і "Людина заходу"
"Люди заходу" - консервативні, завжди дотримуються всіх норм і правил
"Люди сходу" - творчі натури. І на просте запитання: "Скільки буде 2+2 ? Людина Заходу відповість 4, а Людина Сходу скаже:"А якщо це краплини води?"
Тож я бажаю, щоб на  цьому уроці ми з вами мислили як "Люди Сходу" - нестандартно, творчо. І були як краплини води, не самі по собі, а як єдиний організм, бо в єдності наша сила!
3. Повідомлення теми, мети уроку
Отож, продовжуємо вивчати розділ "Природні умови України" і темою нашого уроку є " Кліматотвірні чинники"
4.  Актуалізація знань
Вправа "М'яч"
1) Що таке клімат?          3) Що називають тропосферою?
2) Що таке погода?         4) Що називають атмосферою?
5) Що відносять до кліматотвірних чинників?
Отже сьогодні будемо вивчати причини, які формують клімат на певній території - кліматотвірні чинники.
5. Вивчення нового матеріалу

Завдання. Користуючись методом "Fishbone" визначте Об'єкт вивчення теми, основні поняття теми (в даному випадку кліматотвірні чинники), та узагальнення (що визначають кліматотвірні чинники)
    Робота в групах. За кольоровими смайлами клас ділиться на 3 групи:
І група - "Сонячна радіація" - червоні
ІІ група - "Атмосферна циркуляція" - сині
 ІІІ  група - "Підстильна поверхня" - зелені
Завдання для групи "Сонячна радіація"
1. Складіть схему "Види сонячної енергії"
2. Від чого залежить кількість сонячної енергії?
3. Які регіони України отримують більшу, а які меншу кількість сонячної енергії?
4. Яку кількість сонячної енергії отримує Чернівецька область?
Після виступу І групи
Завдання: пояснити вислів
Сонце
             - ось що є двигуном всіх явищ на планеті?
Вітер   
Завдання для групи "Атмосферна циркуляція"
1. Які існують типи повітряних мас?
2. Які повітряні маси протягом року впливають на територію України?
3. Що таке атмосферний фронт?
4. Що називають циклоном/антициклоном?
Після виступу ІІ групи
1) Повідомлення про О. Воєйкова
2) За творами Т. Шевченка визначити вид циркуляції
1 група "Тихесенько вітер віє.
Степи, лани мріють;"
2 група "Реве, стогне, завиває,
Лози нагинає;
Грім гогоче, а блискавка
Хмару роздирає.
"

3 група "Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
"

3) Вправа- руханка "Австралійський дощ"
Яка зараз пора року у нас? А яка у Австралії? Правильно, ми в цей час за вікном бачимо сніг, а що бачать австралійці?
А чи знаєте ви, який австралійський дощ? Спробуємо його зімітувати.
Вправу супроводжуємо відповідним фразами, коментуючи кожну дію, аби створити ефект австралійського дощу:
— Піднімається вітер (потираємо руки).
— Падають перші краплини дощу (клацаємо паль­цями).
— Почалася злива (плескаємо долонями по стег­нам).
— Злива перетворилася на бурю (тупаємо).
— Ось буря стихає (плескаємо долонями по гру­дині).
— Стихає злива (плескаємо долонями по стег­нам).
— Закінчується дощ, падають останні краплі (кла­цаємо пальцями).
— Шумить тільки вітер (потираємо долоні).
— Австралійський дощ скінчився. Виглянуло сонечко(Діти піднімають руки вгору).

Завдання для групи "Підстильна поверхня"
1. Що відносять до підстильної поверхні?
2. Що таке альбедо?
3. Як відрізняється клімат гірської і рівнинної частини України?
4. Як впливає рельєф на перерозподіл тепла і вологи на території України?
Після виступу ІІІ групи
Завдання: пояснити вислів
"Західний вітер в руці воду несе"
Задача. Визначте альбедо земної поверхні, якщо за місяць кількість прямої сонячної радіації дорівнювала  200 МДж, розсіяної - 100 МДж, відбитої - 150 МДж.
Розвязок:
 Дано:
Пряма (П) -200 МДж        A= В/П+Р * 100%
Розсіяна (Р) -  100 МД     А= 150/200+100*100%
Відбита (В) - 150 МДж    А= 50%
Альбедо (А) ?
Відповідь: А= 50%

6. Підсумок уроку  прийом "Світлофор"
1. Клімат України формується під впливом таких чинників: сонячна радіація, атмосферна циркуляція, підстильна поверхня (+)
2. На клімат України впливають такі повітряні маси як арктичні та екваторіальні(-)
3. Радіаційний баланс України зменшується у напрямку з південного сходу на північний захід (+)
4. Найбільше опадів випадає в Карпатах (+)
5. Вся  територія України розташована у помірному кліматичному поясі (-)

6. Заключне слово вчителя
У природі багато явищ, за якими можна спостерігати. Та найбільше практичне значення мають спостереження за кліматом. Інтерес до погоди був властивий людині завжди. Адже не має такого виду діяльності, який би не був пов’язаний з погодою. Наукове розуміння взаємозв’язків між елементами і явищами погоди може замінити багаторічний досвід, який виробляється не тільки часом, а й систематичними спостереженнями і навчанням. Тільки регулярні спостереження і детальний аналіз побаченого дають можливість правильно оцінити та передбачити зміни клімату.

7. Домашнє завдання Опрацювати параграф 23-24; підготувати повідомлення про несприятливі погодні явища, що зустрічаються на території України.

Новинки

Географія 10 клас Узагальнення знань з курсу «Географія: регіони та країни» 1 варіант 1 рівень 1.За яким показником високорозвине...

Актуально сьогодні