"Задоволення від життя черпається з наших зустрічей з новим, а тому немає більшого щастя, ніж постійно змінювати свої горизонти, зустрічаючи кожен новий день під іншим сонцем". (Джон Кракауер)


понеділок, 26 листопада 2018 р.

Конспект уроку, 8 клас, "Населення України"


Мета: сформувати уявлення про кількість населення України і світу, навчити аналізувати чинники, що впливають на природний рух населення; розвивати практичні навички роботи зі статистичними матеріалами та картами; виховувати свідомого громадянина України
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання: політична карта світу, графіки " Зміна кількості населення Землі ", Конституція України, портрет П. Чубинського, підручник для 8 класу загальноосвітніх навчальних закладів / В. М. Бойко, І. Л. Дітчук, Л. Б. Заставецька.. - Камянець-Подільський:  Абетка, 2016. - 296 с.

Хід уроку
1) Мотивація навчальної діяльності
Людина - найбільше багатство кожної держави. В конституції України в ст. 3 визначено, що: "Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю."
Людина є творцем матеріальних і духовних благ суспільства, тому знання про кількість населення, закономірності його розміщення надзвичайно важливі.
2) Актуалізація опорних знань
 - Якою є кількість населення України? (42 млн)
 - Чи завжди ця кількість була такою? (ні)
 - Яке місце за кількістю населення займає Україна в Європі? (5)
 - А за площею? (1)
 - Як називається наука, що вивчає населення? (демографія)
 - Як називаються вчені, що вивчають населення? (демографи)

Опрацювання  рубрики "Подорож у слово", робота з підручником ст.  237
3) Вивчення нового матеріалу
Робота з підручником
 - аналіз таблиці ст. 237
 - аналіз діаграми (мал. 187)
Слово вчителя. Тенденція щодо збільшення кількості населення спостерігається в усьому світі. Демографи вважають, що за останні 1000 років населення планети збільшилося у 15 разів (для 1-го подвоєння потрібно було 700 років, для 2-го - 150, для 3-го - 100, для останнього - 40)
Демографи з'ясували, що в 15 ст. на території сучасної України проживало 3,7 млн осіб, в 16 ст.  - 4,4 млн осіб, в 17 ст. - 5,2 млн осіб, у 18 ст.  - 9 млн осіб, в 19 ст. - 30 млн осіб
Робота з підручником
 - аналіз таблиці "Зміна кількості населення України" ст. 240
 - рубрика "Рекорди України" ст. 241

Слово вчителя. Точні дані про кількість населення країни дають переписи.
Перепис - це процес збору інформації про населення, що проживає в державі. В Україні таких переписів було 8 ( 1897, 1926, 1939, 1959, 1970, 1989, 2001 роках). Крім цього ведеться поточний облік населення України станом на 1 січня кожного року.

Робота з підручником
 - рубрика "Україна дивовижна" ст. 240
 - демонстрація портрету П. Чубинського

Слово вчителя. Кількість населення в світі регулюють такими демографічними процесами як:
Народжуваність - процес дітонародження в сукупності поколінь
Смертність  - процес вимирання населення в сукупності поколінь
Різниця між кількістю народжених і померлих називається природним приростом населення ( ‰; + ; -)

Учні дають визначення терміну" природний рух населення "
 - формула Пп = Н - С (‰)
Пп (-) - депопуляція - процес систематичного зменшення кількості населення
ПП (+) - демографічний вибух - різке збільшення кількості населення внаслідок зростання природного приросту
Робота в групах
Задача ст. 241
1) група 1 - світ - 7,4 млрд осіб - відповідь(0,6%)
2) група 2 - Євразія - 4,9 млрд осіб- відповідь (0,9%)
3) група 3 - Європа - 800 млн осіб - відповідь (5,6%)
Слово вчителя.
Густота населення - це кількість населення, що проживає на одиниці площі ( Г= Н/S)
Густота населення України (42 млн осіб / 603,7 тис км² = 70 осіб на км²)
Густота населення світу ( 7,4 млрд осіб / 148,647 млн км² = 48 осіб на км²)
Найбільш заселені території світу: долина Нілу, пд.сх. Азія, Західна Європа, східне узбережжя Північної Америки
Робота в парах
Визначити густоту населення Чернівецької області і Сокирянського району
Чернівецька область S = 8,1 тис км²      Н = 902,2 тис осіб
Сокирянський район S = 668 км²      Н = 46 тис осіб
4) Закріплення вивченого матеріалу
 - Як змінювалась кількість населення України від 15 ст. до наших днів?
 - Поясніть зв'язок народжуваності й смертності із кількістю населення?
 - Назвіть причини у відмінності густоти населення світу?
5) Домашнє завдання: § 49, ст. 241 рубрика  "Шукайте в інтернеті"

Немає коментарів:

Дописати коментар

Новинки

Географія 10 клас Узагальнення знань з курсу «Географія: регіони та країни» 1 варіант 1 рівень 1.За яким показником високорозвине...

Актуально сьогодні